4 października 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „36 x Rembrandt”, której centralnym punktem są dwa obrazy artysty ze zbiorów Lanckorońskich „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”. Oba dzieła znalazły się na Zamku Królewskim w Warszawie w 1994 roku jako dar Profesor Karoliny Lanckorońskiej i stanowią część prezentowanej tam Galerii Lanckorońskich. Wystawa stała się też okazją dla uczczenia 25. rocznicy przekazania przez Profesor Karolinę Lanckorońską jej daru narodowi polskiemu. Na wystawie prezentowane są także rysunki i grafiki pochodzące m.in. m.in. z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

remb strona

Jakub Borawski, członek Rady Fundacji Lanckorońskich, przemawia podczas wernisażu wystawy „36 x Rembrandt”.

Przedstawiciel Rady Fundacji Lanckorońskich, Jakub Borawski, podczas wernisażu wystawy „36 x Rembrandt”. Obok (od prawej) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński oraz Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.