Przekazanie miniatur ze zbiorów hr. Lanckorońskich dla Ossolineum

Zaproszenie

1

(od lewej) Katarzyna Raczyńska, członek Rady Fundacji Lanckorońskich, i Piotr Piniński,
prezes Fundacji Lanckorońskich, słuchają przemówienia dr. Adolfa Juzwenki, dyrektora Ossolineum.

2

Katarzyna Raczyńska i Piotr Piniński podpisują akt darowizny.

3

Katarzyna Raczyńska i Piotr Piniński wraz z dr. Adolfem Juzwenką po podpisaniu aktu darowizny.

4

Wystawa części podarowanych miniatur.

W dniu 8 lipca 2016 r. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu Piotr Piniński i Katarzyna Raczyńska podpisali akt notarialny, zgodnie z którym Fundacja Lanckorońskich przekazała Ossolineum jako darowiznę 43 miniatury portretowe ze zbiorów hr. Lanckorońskich.

Przekazany zbiór miniatur zawiera wizerunki przodków Lanckorońskich oraz podobizny znakomitości historycznych. Od najstarszej, XVII-wiecznej miniatury z portretem Zygmunta III, malowanej olejno na pergaminie aż do malowanego u schyłku XIX w. przez Johannesa Zehnagrafa na podkładzie fotograficznym portretu Małgorzaty z ks. Lichnowskich hr. Lanckorońskiej, matki prof. Karoliny Lanckorońskiej.

Darowana kolekcja została zdeponowana na przełomie lat 1939-40 w lwowskim Muzeum ks. Lubomirskich (stanowiącym część Ossolineum). Po wojnie miniatury, wraz z częścią ossolińskich zbiorów, przewieziono do Krakowa, skąd w latach 50. XX w. przekazane zostały do wrocławskiego ZNiO.

Zbiór miniatur, stanowiących unikatową kolekcję niewielkich rozmiarów dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej i znacznej wartości historycznej, będzie regularnie eksponowany w Muzeum Pana Tadeusza przy Rynku we Wrocławiu. Natomiast po powstaniu Muzeum ks. Lubomirskich zostanie częścią stałej ekspozycji.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem poświęconym przekazaniu miniatur na stronę Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.