Wernisaż na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie
z okazji otwarcia wystaw „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich”
oraz „Nowego Skarbca Koronnego”, 30 czerwca 2022 r.

Wśród obrazów należących do dawnych zbiorów Lanckorońskich, które po II wojnie światowej trafiły na europejski rynek antykwarski, znajdują się trzy prezentowane na pierwszej z wystaw: Święty Jerzy i smok Paola Uccella (obecnie w National Gallery w Londynie) nabyty przez Karola hr. Lanckorońskiego zapewne przed rokiem 1892, Portret 21-letniej kobiety pędzla naśladowcy Bartholomaeusa Bruyna starszego (Ackland Art Museum w Chapel Hill), zakupiony przez hrabiego w 1885 roku na aukcji spuścizny malarza Hansa Makarta, oraz Towarzystwo w parku Barenda Graata z dawnych zbiorów króla Stanisława Augusta (dziś w Rijksmuseum w Amsterdamie). Należały one do najwybitniejszych dzieł malarstwa wiedeńskiej kolekcji Lanckorońskich.

Goście zostali również zaproszeni do odwiedzenia wystawy „Wyczółkowski odnaleziony” przedstawiającej utracony w czasie II wojny światowej obraz Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście Leona Wyczółkowskiego, pochodzący ze zbiorów Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego, utworzonej przez niego w 1931 roku.

 

Książka na temat historii kolekcji Lanckorońskich, w szczególności obrazów przedstawionych na wystawie, dofinansowana przez Fundację Lanckorońskich.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, Profesor Andrzej Betlej.


 

Otwarcie wernisażu.

Trzy obrazy pochodzące z kolekcji Lanckorońskich;
Święty Jerzy i smok pędzla Paola Uccella (w środku),
Portret 21-letniej kobiety autorstwa naśladowcy
Bartholomaeusa Bruyna starszego (po lewej),
Towarzystwo w parku namalowany przez Barenda Graata (po prawej).